Specjaliści poszukiwani

Emil Grzelak        10 December 2016        Comment (0)

W ostatnich latach na polskim rynku pracy bardzo dynamicznie rozwija się branża IT oraz BPO.  Zagraniczne korporacje coraz chętniej inwestują i otwierają swoje siedziby w wielu polskich miastach. W związku z tym znacząco rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników – zarówno informatyków, jak i specjalistów finansowych, telekomunikacyjnych i księgowych.

Podstawowymi wymaganiami dla kandydatów są dobra znajomość języka angielskiego oraz specjalistyczne wykształcenie. Najbardziej pożądani są programiści z doświadczeniem zawodowym, dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi oraz chcący rozwijać się w nowych technologiach.

Polski, ale też zachodnioeuropejski rynek pracy nie jest w stanie zaspokoić rosnących potrzeb przedsiębiorstw IT. Szacuje się, że w 2020 roku w Europie brakować może nawet 800 tysięcy informatyków. Już w roku 2015 deficyt ten w samej Polsce oceniany był na około 50 tysięcy osób. W tej sytuacji wiele firm coraz częściej i coraz aktywniej poszukuje pracowników za granicą. Duże korporacje oferują wykwalifikowanym specjalistom atrakcyjne pakiety relokacyjne, ułatwienia w znalezieniu zakwaterowania w Polsce, pomoc w ściągnięciu do kraju rodziny, a także pomoc w uzyskaniu zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, tzw. niebieskiej karty UE.

Polski rynek IT i BPO jest otwarty na pracowników ze wschodniej Europy oraz Azji, zgodnie z utrzymującym się kierunkiem migracji ekonomicznej.

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: