Wiza do Polski

Emil Grzelak        16 March 2016        Comment (0)

Jeżeli jesteś zainteresowany przyjazdem do Polski, powinieneś dowiedzieć się czegoś więcej o wizach.

Bez względu na cel Twojej wizyty – zwiedzanie, praca czy studia – jedno jest pewne – przed przyjazdem do Polski musisz wystąpić z wnioskiem o wydanie wizy. Z tego artykułu dowiesz się o jakie rodzaje wizy można się ubiegać i na czym polega różnica pomiędzy nimi.

Czym jest wiza?

Najprościej rzecz ujmując, wiza jest dokumentem zezwalającym na przekroczenie granicy oraz pobyt na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Z reguły wydawana jest przez Konsulat RP.

Rodzaj wizy, o jaki powinieneś się ubiegać, tak naprawdę zależy od dwóch rzeczy: celu Twojego wjazdu oraz czasu, w jakim zamierzasz przebywać na terenie Polski.

Wiza Schengen czy wiza krajowa?

Wiza Schengen jest zezwoleniem na pobyt krótkoterminowy. Ten rodzaj wizy uprawnia Cię do przebywania w Polsce lub poruszania się po strefie Schengen krócej niż 90 dni w okresie 180 dni liczonym od daty pierwszego wjazdu do strefy Schengen.

Jeśli planujesz przebywać w Polsce dłużej niż 90 dni w ciągu 180 dni, będzie Ci potrzebna wiza krajowa, która może zostać wydana maksymalnie na okres roku. Wizę krajową najczęściej otrzymują studenci, pracownicy lub członkowie rodzin, ponieważ oni zazwyczaj przebywają w Polsce dłużej.

Co ciekawe, posiadając wizę krajową również możesz podróżować po strefie Schengen do trzech miesięcy w okresie półrocznym.

Jak widzisz, różnice między typami wiz nie są skomplikowane. Niestety skompletowanie dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku jak i sama procedura ubiegania się o wizę jest nieco bardziej złożona.

Jak wygląda proces ubiegania się o przepustkę do Polski? O tym będzie można się dowiedzieć z kolejnych wpisów.

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: